Innowacyjna nauka projektowania przestrzennego

Trójwymiarowe modele są dzisiaj wykorzystywane w przemyśle na każdym kroku. W kontroli jakości idealnie sprawdzają się modele poglądowe i wzorcowe, które służą jako odpowiednik do weryfikacji wszystkich sprzedażowych części opuszczających linię produkcyjną. Niejednokrotnie projektowanie 3d przedostawało się do bardzo specjalistycznych i innowacyjnych nauk – np. medycznych, gdzie pozwala przygotować się do transplantacji organu czy ciężkiej operacji usunięcia guza z wnętrza ciała pacjenta poprzez przygotowanie perfekcyjnie odwzorowanego modelu serca, wątroby czy samego nowotworu.

Jakie dziedziny wykorzystują projektowanie 3D?

Nie tylko lekarze w najnowocześniejszych ośrodkach medycznych wykorzystują dzisiaj projektowanie 3d do tego, aby nic w trakcie operacji ich nie zaskoczyło i aby jak najlepiej poznać środowisko pacjenta jeszcze przed jego otwarciem na stole operacyjnym. Także nowoczesna motoryzacja czy przemysł lotniczy i kosmiczny wykorzystuje na masową skalę projektowanie 3d do tworzenia i badania najróżniejszych wariantów wykonania elementów konstrukcyjnych i mechanicznych w samochodach czy samolotach albo rakietach.

Jak czasowo i kosztowo?

Możliwość przetestowania, jak zmienia się praca całego urządzenia przy delikatnej zmianie parametrów jednego tylko elementu, do tej pory była bardzo trudna do przeprowadzenia i szalenie kosztowna, gdyż oznaczała konieczność zbudowania od podstaw modelu prototypowego. Teraz, za sprawą nowoczesnych drukarek i prototypów przestrzennych, możliwe jest niemal natychmiastowe wytworzenie każdego wyobrażonego i zaprojektowanego urządzenia lub części.